Můj příběh

Aneb z medicíny na fyzioterapii, z nemocnice do ordinace, z ordinace na web.

Má cesta

Hledání oboru, který jsem si zamilovala, mi zabralo neplánovaně víc času a navedlo do mě do několika slepých uliček. Myslím, že jsem vždy věděla, že chci pracovat ve zdravotnictví, protože lidem ráda pomáhám, jen jsem nevěděla, jaká profese by to měla být. 

Medicína, záchranář, fyzioterapeut

Začala jsem na medicíně. Po dvou letech studia přišlo prozření, že tudy ta cesta nevede. Odbočila jsem tedy na studium zdravotnického záchranáře a úspěšně jsem jej dokončila. Stále to ale nebylo ono. Až napotřetí (do třetice všeho dobrého), jsem se trefila. Fyzioterapie byla ta cesta, po které jsem chtěla jít.

A ty úvodní, k cíli (ne)směřující uličky, vlastně slepé nebyly, protože mi pomohly rozšířit vzdělání. Díky medicíně mám rozsáhlejší vědomosti na poli anatomie a fyziologie a díky záchranáři zase výbornou diferenciální diagnostiku akutních stavů.

Odlišit blokádu žebra od srdečního infarktu totiž může hrát hlavní roli v pojednání o životě. 

Cesta fyzioterapeutky

Do fyzioterapie mě uvedlo studium na 2. lékařské fakultě v Praze. Vliv profesora Koláře vnímám jako naprosto zásadní pro svůj profesní rozvoj a jsem vděčná, že jsem prostřednictvím své sestry, která na „dvojce“ studovala medicínu, byla nasměřována právě sem. A díky podporujícím rodičům, kteří nepřestali věřit, že ze mě něco bude, jsem studium mohla absolvovat.

Praktické dovednosti jsem se učila v zaměstnání, díky jehož různorodosti jsem nasbírala tolik zkušeností, že už máloco mě v praxi překvapí. Začínala jsem v nemocnici, poté jsem pracovala v ambulanci fyzioterapie a následně si na necelé čtyři roky vyzkoušela také práci v profesionálním realizačním týmu, starajícím se o padesátku sportovců.

Těsně před čtyřicítkou jsem otevřela vlastní ordinaci fyzioterapie a v ní spokojeně pracuji dodnes. Vím, že celá ta cesta měla smysl a dovedla mě až tam, kde jsem teď. V cíli však nejsem, pokračuji v sebevzdělávání stále dál.

Pohled z druhé strany

V sedmnácti letech jsem měla těžký úraz, při kterém jsem málem přišla o pravou nohu. Přestože jsem se dostala do Úrazové nemocnice, kde mě okamžitě operovali, hrozila mi díky návazným komplikacím podkolenní amputace. Stav byl velmi vážný, ale díky šesti operacím a celkově výborné péči, zůstala končetina nakonec na svém místě.

O rehabilitaci tedy něco vím i ze strany pacienta a mohu vám říct, že v době, kdy jsem tato zařízení navštěvovala, by mě ani ve snu nenapadlo, že budu tuto profesi sama vykonávat. Ošetření jsem se totiž hrozně bála, dokonce jsem tam často bolestí brečela.

Z dnešního pohledu vím, že terapie nebyla správně vedená, ale je třeba si uvědomit, že byl rok 1997. Dnes se naštěstí už nikdo k fyzioterapeutovi bát nemusí. 

Díky mládí (v sedmnácti letech se člověk hojí opravdu skoro zázračně) a díky docvičení některých z deficitních funkcí, které jsem pochopila na studiu fyzioterapie, mohu zhodnotit, že prognózy se nenaplnily.

Jsem tak chodícím důkazem, že věnujete-li se kompenzaci a dostatečně cvičíte, můžete i po těžkém úrazu zvládnout mnohé. (Ano, i ve středním věku můžete. Ano, ve vyšším věku také. Věk je ostatně jen číslo.)

Proč online? 

Covid byl jedna z motivací, proč vstoupit do on-line světa. Působím totiž více než 8 let také jako lektor odborných kurzů, což samozřejmě nyní v prezenční formě vykonávat nemohu.

Školila jsem odborníky i laiky a troufám si tvrdit, že za tu dobu lektorování a práce v oboru vidím určité opakující se problémy, které jsou v možnostech běžné „sebe-opravy“, bohužel však často lidé netuší, jak tu opravu provést.

I obecně dobrý a prospěšný cvik nemusí být dobrým a prospěšným právě pro vás. Vždy je třeba respektovat individuální odlišnosti a kontraindikace (poúrazové, pooperační).

Informací je přemíra a zvolit v té obrovské kvantitě kvalitní zdroj je těžké. Pan doktor Vojáček ve své knize Umění být zdráv zmínil: „Za týden dnes zpracujeme tolik informací, co lidé před sto lety za celý život“, a je faktem, že mnohdy se jimi můžeme cítit zahlcení.

Covid spoustu lidí přesměroval právě na internet. Hledáme zde stále častěji rady, jak se pohybovat, jak nahradit cvičení, které dělali v době předcovidové, kdy bylo možné plavat, chodit do fitcentra nebo třeba na jógu. Ne vždy jsou tyto informace bezpečné a neškodící.

Na druhou stranu jsme zjistili, že spoustu dobrých a kvalitních věcí opravdu můžeme do virtuálního prostoru přenést a toto cestou naučit, což by nás v době nedávné vůbec nenapadlo. A tak jsem se rozhodla to zkusit také.

Protože v tištěných oborných a populárně naučných periodicích jsem publikovala více než 40 textů, na webu pak více než 50 článků, jsem autorkou jedné knihy a odpřednášeno na kurzech a oborných kongresech mám stovky hodin, ráda bych tyto všechny informace posbírala, zabalila do úhledného balíčku a předala právě vám. Myslím, že by se vám mohly hodit.

A právě proto se snažím navzdory svému technickému neumětelství vstoupit do virtuálního světa.

Co na mém webu najdete 

Informace můžete získat několika způsoby. Věřím, že nabídka se bude postupně rozšiřovat společně s tím, jak se budu učit ve virtuálním světě fungovat. Mým smělým plánem je pro vás napsat, natočit a celkově do detailů vyladit následující produkty:

  • eBooky zdarma
  • eBooky placené
  • on-line kurzy

eBooky zdarma

jsou zaměřené na jednotlivá témata, která se týkají třeba právě toho, co vás trápí. Dozvíte se ucelené informace o diagnostice, metodách léčby a možnostech svépomoci, použitelné v domácím prostředí

eBooky placené

které rozšiřují základní problematiku o více cviků, podrobnou diferenciální diagnostiku a soubor náročnějších terapeutických postupů. Tyto eBooky jsou vhodné zejména pro kolegy fyzioterapeuty, trenéry, či jiné odborníky, pracující s lidmi a pomáhajícími jim od bolestí pohybového aparátu (pro studenty těchto oborů samozřejmě také). Zvídaví laici jsou také vítáni, mají-li k informačnímu tsunami odvahu. V těchto materiálech poskytuji veškeré informace, které se mi podařilo za léta působení v oboru sesbírat, ale hlavně informace, techniky a návody, které jsou praxí skutečně ověřeny.

on-line kurzy

Pro laiky

Kurzy, které při určitých potížích mohou skoro plnohodnotně nahradit léčbu v ordinaci a které budou provázet úskalími nejčastěji řešených problémů (bolesti zad, pooperační léčba, kompenzace sportujícího dítěte, cvičení při vadném držení těla u dětí nebo skolióze aj.)

Pro odborníky

Tyto kurzy pomohou k rozšiřování odborného vzdělání k vypsanému tématu (funkční anatomie, diagnostika a terapie ramenního či kolenního kloubu, komplexní léčba vertebrogenního pacienta, komplexní péče o sportovce aj.)

Bude to dlouhá cesta, na které se musím naučit spoustu nových technických věcí, ale můžete věřit tomu, že jsem dost vytrvalá na to, udělat pro to vše. To, co vím a to, co umím, se všemi silami budu snažit předat dál.

Uvědomuji si, že v ordinaci zvládnu ošetřit pouze desítky lidí týdně a na odborném kurzu školením provést spíše jednotky lidí za den, protože kvalita práce je pro mě prioritní. Formou online to ale může být mnohem víc lidí. Lidí, kteří potřebují pomoci od svých trápení nebo se chtějí naučit něco nového, co jim pomůže ještě lépe a efektivněji pomáhat druhým.

A proto jsem tady, a možná proto teď čtete tyto řádky. Dovolte mi být vaším osobním průvodcem fyzioterapií online.

Vaše Kateřina Honová