V (před)minulém textu jsme si popsali, co to hallux valgus je, a mohli jste si provést testy, jak na tam vlastně jste. Je vcelku dobré jej pročíst a testy udělat a to z jednoho prostého důvodu – cvičit budete prostě jen to, co vám v testech nešlo provést. Jak prosté.
Pokud jste tento text přehlédli, najdete jej ZDE.
Před vlastním cvičením si palec na cvičení připravíme. Ono je těžké hýbat částí těla, kterou jsme dlouhá léta neaktivovali a nevnímali jinak než negativně. Proto začneme tím, že si na palce prostě sáhneme (a když si je pochválíte, bude to jen ku prospěchu – i když vím, že zatím po vás nemohu chtít tak moc).
Z předchozího textu již víte, že tomu, jak je palec vtočen, se přizpůsobují měkké tkáně – vazy, kloubní pouzdra, úpony svalů. Tím dochází k pootočení prstů. Zahájíme tedy kontraotočení. To ale nejde jen tak, nejprve je třeba uvolnit chodidlo, aby se měl palec vůbec kam napravovat. Použijeme k tomu hmat nazvaný „vějířek“, který vypadá takto:
Vějířek provedeme v pomalém tempu 5 x a jdeme uvolňovat přímo palec. Použijeme k tomu aproximaci (to je odborný název pro tlak do kloubu) se současnou korekcí palce do osy.
Aproximaci (neděste se toho slova) provedeme tak, že při natahování (míněno jako opak ohýbání) tlačíme do kloubu. Jak se to dělá? Představte si takové to brčko s kloubem. Při ohýbání neděláme (mimo to ohýbání) nic. Při natahování brčka tlačíme ten kloub směrem k sobě. A teď si na noze místo kloubu brčka představte ten dolní kloub palce.
Jako další uvolníme mezikloubní prostory. Provedeme to následujícím způsobem:
Pokud nemáme problém s kyčlí nebo kolenem, dáme si chodidlo přes koleno druhé nohy. Stejnou rukou uchopíme chodidlo asi tak v polovině. Druhou ruku přiložíme ze spodní strany a prsty ruky vmezeříme mezi prsty nohy. V ideálním případě by měly zapadnout stejně, jako když provádíme zaklesnutí prstů na rukou – tj. na doraz. Pokud vás to bolí, uberte. Cílem je vnímat spíše lehce nepříjemný tlak. Tedy zpočátku o plném zasunutí prstů nemůže být ani řeči a začněte s klidem pouze koncovými články prstů. Však ono se to poddá.
Nyní se zabavíme tak, že provedeme:
Zpět k testování a cvičení.
Nešel vám test ohnutí palce? (Všechny testy jsou uvedeny ZDE.)
ŘEŠENÍ: Provádějte jeho ohnutí kdykoliv k tomu máte příležitost. Jak bylo řečeno, ohnutí by mělo být 90 stupňů, tedy vsedě, ve stoje – opírejte se o palec! Pamatujte – nestojíme o bolest, ale to nepříjemný tah. To úplně stačí. Neplatí, že pokud vydržíte velkou bolest, bude to rychleji „opravené“. Na to zapomeňte.
Nešel vám test izolované abdukce? (A je jedno, zda s chodidly opřenými o paty, nebo vsedě).
Nácvik provedeme následujícím způsobem:
Nešel vám test izolovaného zvednutí palce? No tak to budete muset cvičit kdykoliv nemáte nohu sevřenou v botě.
Nešel vám test stoje na jedné noze se zavřenýma očima? No tak to se bude třeba věnovat tréninku propriocepce chodidla – článek s tímto tématem najdete ZDE.
Palcům (a nejen jim) ZDAR!