Hallux valgus je problémem, se kterým se fyzioterapeut v klinické praxi běžně setká. Mnozí z nás takový pěkný hallux dokonce vlastní. Já jej sice nemám, ale zase jsem vlastníkem velice solidního plochonoží. Co s palcem dělat a co nedělat, když už se u vás vyskytuje? A hlavně: Jak si udělat testy, zda jste „v ohrožení“? Myšleno v ohrožení vzniku halluxu, nikoliv vyhynutí.
Křivý palec je problém nejen estetický, ale (a to především) funkční. Ono totiž to, jak z nohy odrážíte, ovlivňuje postavení kolene, postavení kyčle, tím správnou pozici pánve a hle, už jsme na bederní páteři. A to nemluvím o rameni! Ale to drobátko předbíhám.
Hallux valgus je palec, který rezignoval na své fyziologické osové postavení. Typicky bývá přítomen kostěný výrůstek (na obrázku na něj ukazuje šipka). Může se vyskytovat na jedné noze, často je však na obou nohou. Hallux znamená palec a valgus vtočený. S termínem valgózní jste již možná setkali u označení postavení kolen či pat. U kolen jsou to „X“ kolena, u pat jsou to paty (kotníky) padající dovnitř.
Vtočené palce můžeme dělit na dvě skupiny: anatomické a funkční. A samozřejmě i jejich kombinace – anatomický hallux s funkční nadstavbou bychom řekli. Ptáte se, jaký je v tom rozdíl?
Anatomický hallux: Jedná se o genetickou predispozici, kterou si představte tak, že kloubní plošky nejsou narostlé tak, aby umožňovaly rovný palec. Pozor, nejedná se o kloubní plošku v místě největšího ohnutí samotného palce, ale o kloub o etáž níž – na obrázku je v červeném kroužku. U anatomického halluxu je typické, že se „dědí“ a rozvíjí se většinou již v době rané puberty.
Cvičením můžeme zpomalit zhoršování stavu, ale nelze jej úplně zastavit.
Funkční hallux je oproti tomu odpovědí zejména na nadměrné používání úzké obuvi (takové kopačky jsou excelentní příklad, předčí je snad jen boty pro lezce) a obuvi na podpatcích. Ne, že bychom zatracovali kopačky (nenosím) nebo boty na podpatku (nojo, nosím), jen je třeba věnovat dostatečnou pozornost kompenzaci. Ostatně, tak je to se vším.
Dalším častým faktorem, podmiňujícím vznik vtočeného palce, je předčasné postavování dětí (situace, kdy rodič dítě stimuluje k časné chůzi). Prosím, nedělejte to a to nejen kvůli možnému vzniku vtočených palců.
U funkčního typu halluxu je velká šance, že pokud se zachytí včas a začne se poctivě cvičit, můžeme zabránit vzniku trvalé deformity.
Hallux nevzniká hned, to je nám všem asi jasné. První signály mohou být tyto:
Vzhledově hallux asi poznáme, ale jak můžeme poznat neoptimální funkci, která k halluxu postupně může vést?
Jednu nohu dejte vzad za tělo a opřete se o palec. Patu zvedejte co nejvýš, přednoží je ale třeba nechat v kontaktu s podložkou. Běžný rozsah je 90 stupňů (jakožto správná hypermobilička – tj. osoba se zvýšenou hybností v kloubech – mám samozřejmě víc než devadesát).
Úhel menší než 60 stupňů poukazuje na výrazné omezení, které se projevuje již při běžné chůzi. Na obrázku vpravo je znázorněno omezení pohybu na cca 50 stupňů. Palec, který takto postupně „tuhne“ se nazývá hallux rigidus.
U tohoto testu můžete vyzkoušet 2 varianty:
VARIANTA 1: Vsedě na židli, nohy natáhněte před sebe a opřete o paty. Přiložte podélné hrany chodidel směrem k sobě. Zkuste pohnout palci k sobě tak, aby se dotknuly.
VARIANTA 2: Vsedě na židli, chodidla celou plochou na podložce, pokuste se pohnout palci směrem k sobě tak, aby nedošlo k pohybu v ostatních částech nohy.
V tomto testu jde o jediné. Zvednout palec a ostatní prsty nechat ležet na podložce, nebo zvednout prsty a palce nechat ležet na podložce. Že to vypadá jednoduše? No, tak do toho!
Stoje na jedné noze jsou ukazateli funkčnosti hlubokých svalů na chodidle a také vnímavosti chodidla a jeho proprio/exterocepčních čidel. Tato čidla vysílají mozku informace o tom, v jaké pozici, situaci, zátěži, terénu a tak podobně se chodidla nachází a co se asi tak bude (má) dít. U většiny lidí však chodidlo vysílá pouze něco jako „Houstone, máme problém“.
Věděli jste, že klidný stoj na jedné noze, pokud zavřete oči, by měl být udržen po dobu 10 – 20 s?
Ani se neptejte, jak to vypadá v praxi. Anebo ne, zeptejte se svého těla a sami si to vyzkoušejte. Doporučuji stát na rovné zemi, koberec či podložka vám situaci ztíží. A nebojujte do posledního dechu, může vás to stát otřes mozku.
Více o těchto testech naleznete na blogu ZDE.
Pan Odoul ve své knize Řekni mi, kde tě bolí a já ti řeknu proč, uvádí, že palce u nohou jsou jediné prsty, kde začínají dva energetické meridiány – a to slinivky a jater. Určují bázi, o kterou se můžeme ve vztazích opřít a zároveň základ toho, čím jsme. Poruchy palce mohou znamenat napětí ve vztahu k vnějšímu světu a to jak z hlediska hmotného tak citového.
A dle reflexologie odpovídá základní kloub palce (to je ten, který se deformuje) krční páteři. A z praxe víme, že má velkou vazbu na opačné rameno. Pokud tedy máte hallux a jste žena, okamžitě se naučte nosit kabelku také na druhém rameni. Je zajímavé, že většinou je hallux valgus u pravaček výraznější na levé noze (na pravém – tj. opačném – rameni nosí totiž kabelku). Neplatí to na 100 % (to je ve fyzioterapii běžné), ale pokud se poznáváte, změňte svůj styl a pořiďte si parádní městský batoh. Také mám.
Tak, díky testům již víte, jak na tom jste. A příště si zase napíšeme, jak můžeme s palcem správně cvičit. Protože věřte tomu nebo ne, cvičení se často správně neprovádí a je to veliká, veliká škoda.