podvrtnutí kotníku

Co byste měli vědět, pokud máte podvrtnutý kotník – 1. část

Zima je tady! Společně se všemi libůstkami, které k ní patří – a nemyslím tím právě libůstky milé. Mimo plánovaného (a chtěného) lyžování, či jiných radovánek, nabízí také neplánované (a nechtěné) hula-hula taneční kreace na ledě. (Já se málem rozplácla před domem hned první den, co přituhlo.)

To si tak člověk jde, a najednou leží. Což jej rozladí. Pochopitelně. Při pokusu o postavení jej jedna distální část (alias noha) odmítá odnést do cíle. Nepochopitelně.

Podvrtnutí kotníku je pro spoustu lidí záležitost stejně častá, jako ranní káva. No, dobře, není to úplně „denně prát, denně žehlit, denně RODIT!“, jak se praví ve hře Járy Cimrmana. Drobátko přeháním.

Přesto však můžeme směle tvrdit, že s každým dalším podvrtnutím, které majitel inkriminovaného segmentu přejde s pokrčením ramen, se navyšuje riziko úrazu dalšího, s průběhem těžším a zároveň časem kratším, za který k úrazu opětovně dojde.

A já se ptám: Stojí to za to?

Pokud již z minulosti máte zkušenosti s tímto poraněním, je vhodné udělat si testy, které zobrazují úroveň propriocepce chodidel. O tom jsem již v minulosti psala, a proto odkazuji na článek publikovaný ZDE. Pokud není propriocepce dostatečná, je nutné ji zlepšit, jinak se riziko úrazu stále navyšuje. Inspiraci najdete právě ve zmiňovaného článku.

A pokud až máte hula-hula tanec za sebou a kotník bolestivě atakovaný, co teď?

Postup v léčbě distorze kotníku

Fáze I. – klid

Klidová terapie – to, jak dlouho se v této fázi budete nacházet, záleží na tíži poranění. Pamatujte si jednoduché pravidlo – když se objeví modřina, je to situace vážnější, než když je na místě přítomen „pouze“ otok. Modřina říká, že se něco natrhlo nebo utrhlo a to není radno podceňovat. Klid potřebují tkáně k tomu, aby se mohly opravit. Proto se také někdy na neposlušný kotník dává ortéza nebo dokonce sádra.

Aplikujeme:

  • chlazení (pouze prvních pár hodin po úrazu),
  • kompresi (pružné obinadlo, ortéza),
  • odlehčení,
  • pokud je to možné, končetinu elevujeme (alias zvedáme výš, než je tříslo),
  • pohyby pouze jemné, naznačené, rozhodně s kotníkem nemydlíme a nedoufáme, že to tím spravíme. Nespravíme a toho mýdla bude škoda.
  • pohyby prsty dle libosti a tolerance,
  • frajeři aplikují lymfotape a homeopatika, ev. enzymoterapii (zaleží, na co vaše tělo reaguje nejlépe).

V této fázi můžeme indikovat ideomotorický trénink, tj. např. vleže na zádech si se zavřenýma očima představujeme, jak s kotníkem pohybujeme do různých směrů.

Fáze II. – flexibilita, opora v odlehčení

Cílem fáze dvě je přiměřeně rychle kotník rozhýbat. „Dvojka“ je tedy o rozsazích pohybu. Cvičit začínáme v odlehčení, tedy vsedě nebo vleže na zádech s opřením nohy o zeď.

Cviky ke rozhýbání kotníku ve směru nahoru (dorzální flexe):

  • zajíždění nohy vsedě pod židli,
  • sjíždění nohy po zdi,
  • opora špičky nohy o zeď.

Všechny tyto cviky slouží k nácviku jediného – rozhýbání kotníku směrem nahoru. Pohyby provádíme opakovaně, v malém rozsahu. Nepříjemný pocit tolerujeme, bolestivý nechceme. Cvičíme několikrát denně v nižší intenzitě. Cílem je postupně natahovat tkáně.

Cviky ke rozhýbání kotníku ve směru dolů (plantární flexe)

  • tlak za hřbetem nohy vsedě / ve stoje,
  • sed na patách.

Pozn. K sedu na patách vede dlouhá cesta, postupujte opatrně. Cílem je plný kontakt hřbetu nohy a holeně s podložkou. Pozor, porovnejte situaci s druhou nohou, je možné, že i vaše „zdravá“ končetina plný rozsah „neumí“.

Cviky k rozhýbání inverze / everze (pohyb chodidel směrem k sobě / od sebe):

  • cvičení vsedě na zemi s nataženýma nohama,
  • cvičení vsedě na židli s pokrčenými koleny.

Provedení je v obou případech stejné. Jde o to, rozhýbat pohyb v dolním kotníkovém kloubu (pro odborníky – myslím tím subtalární kloub). Cílem je tedy hýbat pouze chodidly bez současného pohybu kolen. Není to tak jednoduché jak to možná vypadá, můžete mi věřit.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Příště si uvedeme techniky na posilování a koordinaci. Na toto cvičení je třeba mít minimálně 50 % zátěž, na některé cviky pak budete potřebovat povolenou zátěž 100 % (tj. stoj na jedné noze). Na článek se můžete dostat zkratkou TUDY.

Na závěr ještě přibližná doba hojení, protože to vás určitě také zajímá, že ano.

  • 1. stupeň (vazy natažené a funkce kotníku je pouze mírně zhoršena) – cca 2 týdny.
  • 2. stupeň (vazy částečně natržené a funkce kotníku je narušená) – cca 4-6 týdnů.
  • 3. stupeň (vazy jsou úplně přetržené a funkce kotníku je narušena závažným způsobem) – cca 12 a více týdnů.

Dávejte pozor na tom ledě, kam šlapete a s vánočními dárky příliš nesprintujte. Stejně tak se doporučuje obezřetnost po vnitřní aplikaci svařáku, medoviny či jiných mysl rozjařujících nápojů.

Kateřina je fyzioterapeutka, lektorka a Hujer (šprt). V roce 2021 se rozhodla, že nakoukne do online světa z druhé strany, a od té doby je tu. Libuje si ve dlouhých souvětích, ve kterých píše čárky na nesprávných místech, má velice konzervativní smýšlení a zvláštní smysl pro humor. Snaží se s tím něco dělat, avšak vzhledem ke svému věku žádá čtenáře, aby si žádné velké naděje nedělali.