Tunely mohou být ku prospěchu. Když si takhle jedete ve větším městě pěkným (a průjezdným) tunelem, můžete si libovat, jak jste na to vyzráli. Tunel v oblasti zápěstí je věc stejně senzační – pokud funguje. Bolesti v oblasti zápěstí nebo ruky, brnění prstů nebo snížená svalová síla už tak senzační nejsou. Můžeme s tím něco dělat? Dobrá zpráva je, že můžeme. Chcete vědět jak? Tak pojďme na to.
Syndromem karpálního tunelu jsme se tady na blogu už zaobírali, tak jen stručně shrneme to základní: je to nepříjemná situace způsobená útlakem cév a nervů v oblasti zápěstí.
Nejčastějšími příznaky proto jsou:
Jednoduše řešeno: asi hodně používáte stisk ruky a svaly, které krčí prsty a tím je přetěžujete. Přetížení způsobí zbytnění tkáně úponů v oblasti zápěstí, které se pak do svého anatomického tunelu holt už nevejdou. Výsledné stísnění zapříčiní zvýšení tlaku na nerv, který se samozřejmě dotčeně ozve.
Ohroženi jsou tedy lidé ve fyzicky náročných profesích (asi vás nepřekvapí, že my fyzioterapeuti nejsme výjimkou), a také lidé věnující se vytrvalému ťukání do klávesnice počítače (tedy fyzioterapeuti píšící blog jsou úplně jasní).
Problém však není jen v oblasti předloktí a zápěstí – to aby bylo jasno. Proto ideální postup je takový, že na vás koukne fyzioterapeut a nejen koukne, ale také definuje, co vše by mělo býti ošetřeno. A někdy je to něco, co byste třeba ani nečekali (o překvapení ve fyzioterapii skutečně nouze nebývá). Takový triceps slabý jako blátíčko? Nebo útlak v oblasti krční páteře? Nebo že by vyzařující spoušťový bod v oblasti lopatky? A co na to fascie? Atd. atd.
Pozor také na to, že syndrom karpálního tunelu může mít také vazbu na endokrinní poruchy – dysfunkce štítné žlázy, diabetes mellitus aj., mohou situaci řádně zkomplikovat. A samozřejmě může vzniknout také v místě úrazu.
Je zřejmé, že do článku vše nenacpeme. Pokusíme se tedy zmínit to nejčastější, protože někdy míň může být víc, aneb ztratit se v překladu většinou pomáhá pouze v raritních případech.
V ošetření vycházíme z ošetření lokálního (místního) a také celkového – tzn. ošetřujeme to, co najdeme v kineziologickém rozboru. S tím je ovšem nutno jít za již zmiňovaným fyzioterapeutem.
Nyní si to rozdělíme na pár okruhů, na které se podíváme podrobněji. Ovšem nezaručuji, že právě toto vyřeší váš problém. Věštit na dálku skutečně neumím i když kočku doma mám. (Ovšem není černá a navíc je to kocour.)
Okruhy, kterým se budeme věnovat, budou – lokální ošetření, neuromobilizace & fascie, krční páteř, ergonomie, psychosomatika.
A) Lokální ošetření:
Lokální ošetření si rozdělíme na následující podčásti, na které se podrobněji podíváme:
Protažení vazů v oblasti zápěstí: Kdo blog čte, tak toto video již viděl. A víte co, recyklace je dobrá, tak to sem hodíme znovu, protože to odpovídá tomu, co potřebujeme. V uvolněné pozici (tedy lepší bude sed, než na videu uvedený stoj) uchopíme ošetřovanému oblast zápěstí a přiměřeným tahem ošetříme do délky. Upozorňuji na slovo do délky, tedy netlačíme do hloubky.
„Samoprotažení“: pokud nemáme ošetřující osobu, provedeme ošetření svépomocí. Vymyslela jsem si takovou jednoduchou techniku o hranu stolu. Prostě jeden konec zápěstí opřeme a druhý protáhneme a poté vyměníme. Nic světoborného, ale také to funguje.
Mobilizace zápěstí: provádí fyzioterapeut. Pozor, někdy jsou podobné potíže, jako je syndrom karpálního tunelu, způsobeny spíše nestabilitou zápěstí a v tom případě mobilizaci spíše neděláme, než děláme. Při nestabilitě ale častěji nacházíme otoky a jiné problémy, nám, manuálně pracujícím, dobře známé jako tzv. gangliomy. Taky jsem jeden vytrvalý měla. Chtěl zůstat, ale přesvědčila jsem ho, že o něj opravdu nestojím. Tak šel asi jinam. (Doufám, že ne právě k vám.)
Mobilizace se vyplatí zejména v případě, že máte omezenou hybnost v zápěstí a pocit nepohody, nebo dokonce bolesti, v pozici opory o dlaně – např. při pokusu o klik.
Poznámka pro terapeuty: v uvedeném případě může být potíž v distální řadě karpálních kostí, kterou mobilizujeme směrem palmárním proti proximální řadě. Pozice horní končetiny pacienta je při ošetření dlaní dolů (k podložce).
Další techniky, kterými se v ordinacích bavíme, jsou tejpy, flossing, suchá jehla. Suchou jehlou se já teda nebavím, protože to neumím a navíc mám k jehlám respekt, tak to asi ani nikdy umět nebudu. Ale tato metoda se rozhodně v praxi používá. A akupunktura také. Záleží, co má na vás léčebný efekt – ono to skutečně může být velice různorodé.
Na krátkém videu se můžete podívat na flossovací techniku k uvolnění hluboké přední fasciální linie (deep-front-stretch). Výdrž v pozici je cca 3 sekundy, cvičení se provádí 8-10 x (nebo až upadne zaflosovaná ruka). Pozn. tato technika, jakkoliv prospěšná, není vhodné pro všechny. Vždy je třeba pečlivě zvážit kontraindikace, přece jen se jedná o trochu „surovější“ postup.
Míčkování: pokud se vám doma někde válí pěnový míček, přivalte si ho směrem k sobě a zkuste si oblast ruky ošetřit. Vytírání nebo koulení provádíme směrem centrálním, tedy od prstů přes oblast zápěstí k předloktí. Důvod je jednoduchý – snažíme se oblast „odvodňovat“ po směru lymfatického toku.
Aktivní cvičení: Aktivní cvičení se provádí jednoduše – cvičíme svaly, které dělají OPAČNÝ pohyb, než je pohyb do ohnutí prstů. Zvedáme jednotlivě jeden prst po druhém, nebo všechny současně. Nezapomeneme ani na zvedání celé ruky v zápěstí s protažením prstů v horní pozici (vše je uvedeno na videu).
Výhodou tohoto cvičení je mimo posílení svalů a jejich vzájemné „balance“ také to, že pokud některé svaly nutíte do kontrakce, tak ty opačné jsou nuceny do bržděné kontrakce, tzv. excentrické, která má na zkrácená svalová vlákna příkladně dobrý vliv.
Efekt aktivního cvičení můžete ještě podpořit protažením svalů předloketních, které se při výše uvedených mechanismech zatěžování uplatňují – tedy ohybače (flexory).
Pozn. pro terapeuty: někdy může potíže imitující syndrom karpálního tunelu spouštět také stažený m. pronator teres, tak na něj nezapomeňme také kouknout.
Lokální ergonomie pracovního zatížení: Pokud to se svým karpálem myslíte vážně, tak si upravte také klávesnici (někomu vyhovují klávesnice ze dvou kusů, různě nakloněné modely, podkložky pod zápěstí) a pokud máte potíž na straně, kterou držíte myš, zvažte myš vertikální nebo použití joysticku.
A na další bloky ošetření, tedy neuromobilizaci & fascie, krční páteř, ergonomii, psychosomatiku se podíváme zase příště. No není to průzračně jednoduché, jak to na první pohled mohlo vypadat, že? Ale co ve fyzioterapii funkčních poruch jednoduché je, že…