Achillova šlacha

Bolesti Achillovy šlachy – lapálie, která postihuje nejen běžce – 1. část

Achillova šlacha je specialista. A možná teď budete překvapeni: je to specialista na pomalost. Jedná se totiž o tkáň, která nesmírně pomalu reaguje na tréninkovou zátěž a velice pomalu, řekli bychom skoro až neochotně, se adaptuje na jakékoliv změny.

Někteří odborníci dokonce tvrdí, že pokud svou Achillovku nevycepujete v době jejího (a vašeho) růstu, tak už nikdy nedosáhnete jejího funkčního maxima. Tedy co nenaskáčete v době dospívání, už nedoskáčete nikdy. Proto důsledně varuji proti entuziasmu plnému (= zběsilému) vrhnutí se do sportů s vysokou kadencí dopadů na tvrdém povrchu (běh) nebo doskoků na tvrdý povrch (basket, volejbal, squash) v dospělosti.

Aby ze zapálení pro sport nebyla zapálená Achillovka. A to je ještě ta lepší varianta, kazuistiku muže, který si utrhl na squashi achilovku a poté, co se snažil na jedné noze doskákat do auta, aby se odvezl do nemocnice, si utrhl i tu druhou, známe.

Začněte umírněně a důsledně kompenzujte (tím myslím zejména protahujte), protože jinak vám nikdo nezaručí, že budete bez potíží skákat přes kaluže. A pokud je kompenzace pod vaši úroveň, tak si navyšte úrazovou pojistku. Budete ji zřejmě potřebovat.

Nejčastější důvody, které vedou k protestům Achillovky:

  • postavení nohou (plochonoží),
  • technika běhu (nekorigovaný běh přes špičky, ale i běh přes „střed“ chodidla ovšem v kombinaci s terénem – typicky běh do kopce, do schodů apod.),
  • rychlý nárůst zátěže, změna tréninku, změna sportu,
  • nestejná délka dolních končetin,
  • nesymetrie v zatížení dolních končetin,
  • nedoléčený předešlý úraz (kotník, koleno, pozor i na druhé končetině!),
  • patní ostruha,
  • povirové projevy zánětlivých procesů v těle (umí to nejen covid, ale také chřipka či viróza),
  • a mnohé další.

Ujasněme si jedno: Pokud vás šlacha začne bolet, nedělá to schválně, ale proto, že je někde problém. Pokud je výrazně bolestivá, tuhne přes noc nebo např. vsedě, výrazně bolí při rozhýbávání, je oteklá a také teplejší než na druhé noze, tak opravdu nestojí o žádný náročný pohyb. Pohybem léčbu jen protahujete. Tak už si to přiznejte a dejte si od sportování pohov. Jak dlouho? No přece dle příznaků…

Počítejte s tím, že mírnější přetížení může ustoupit po týdnu, těžší stavy až po 2 – 3 měsících. Pokud jste právě omdleli, tak, až se proberete, se zhluboka nadechněte – nejde o život. Prostě to chce čas; à propos co dostanete, když ze slova achillovka odstraníte první a poslední dvě písmena? Základ pro slovo „chillovat“, tedy relaxovat, užívat si pohody. A je jasno, ne?

Mimochodem, víte co je na světě nejdražší? (Mimo zdraví.) Pozornost a čas. Tak, a už to víte. Tak té své šlaše také nějaký ten čas a pozornost věnujte, ano? Lehce protahujte a v mezičase jí můžete dopřát kinezio tejp, bude mít radost stejnou jako žíznivý cyklista ze sklenice řádně oroseného piva.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Víte, že Achillova šlacha se dle morfologie (stavby) dělí na „běžeckou“ a „vzpěračskou“? Moje je vzpěračská – krátká s mohutnou dolní částí lýtkových svalů (m. soleus), tedy moje lýtko vypadá, že vrůstá přímo do chodidla a o štíhlém kotníčku si mohu nechat leda tak zdát.

Údajně jsou majitelé těchto typů achilovek lepší v silovém tréninku a běh jim příliš nesvědčí. Já běhala léta a ráda a vypadalo to, že mi to svědčí (jsem si myslela). Pro úplnost dodávám, že „běžecká“ achillovka je delší (kotví se do lýtkových svalů výš) a štíhlejší. Nevíte, kde se to dá koupit?

Terapie Achillovy šlachy

V terapii je třeba vědět, že Achillova šlacha je místo, kterým se upíná do patní kosti lýtkový sval. Tedy v léčbě budeme ošetřovat jak sval, tak šlachu. A nejen šlachu, která je hlavní hvězdou tohoto článku, ale také chodidlovou povázku, což je šlacha mezi patní kostí a začátkem prstů na nohou. Funkční propojení je přes patní kost přímo do Achillovy šlachy a je tedy více než zřejmé, že na ni v terapii nemůžeme zapomenout.

Ošetření šlach

Chodidlová povázka: Ideálně ošetřujeme ve stoje, protože budeme potřebovat větší tlak. Koho ošetření bolí, tak bude pracovat vsedě. Principem je prokrvit a protáhnout oblast mezi patou a předonožím (přední část nohy, kde jsou takové ty polštářky, na kterých stojíme) tlakem přes tenisový míček. Při masírování nezapomeňte držet nohu v kotníku nahoře a i prsty zvednuté. Masírujeme po dobu aspoň 30 s důrazem na bolestivá místa – tam se chvilku pozdržíme. Pokud to bolí moc, uberte tlaku.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Další možností je použití válce – rolujeme v bezpečné pozici – tj. přidržujeme se např. opěradla křesla, a to nejprve obě nohy, poté zkusíme jen na jedné. Pozor, pokud rolujeme ve stoje na jedné noze, musí tato stát vždy uprostřed válce, jinak hrozí riziko, že se vám válec může převrhnout.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Ošetření přímo Achillovy šlachy provedeme elegantně duoballem. Kdo nemá, pořídí si 2 tenisové míčky, které umístí do ponožky. Hle, zrodil se duoball! (Video o zrození – duoballu! – je uvedeno níže, ponožku doporučuji stáhnout gumičkou nebo tejpem, jinak se míčky rozjedou).

Při ošetření platí stejná pravidla, tj. šlachu lehce natáhneme. Uděláme to tak, že chodidlo přitáhneme směrem k sobě („fajfka“) a tím se ošetřovaná část protáhne. Rolujeme také s rotací, abychom ošetřili zapeklitá místečka na bocích šlachy. Někdy to vedle šlachy bolí víc, než samotná šlacha, víte?

První stupeň: u rolování sedíme, tlak na šlachu je menší.

Druhý stupeň: zvedneme zadek, tlak do ošetřovaného místa se tím zvětší.

Neplatí, že čím víc, tím líp!!! Vždy se orientujte dle tolerance – tj. zda si tkáň zvyká a bolí to méně (dobrý znak), nebo to bolí stejně nebo je to ještě horší (vždy špatný znak – ubrat!).

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Ošetření svalů

V ošetřování lýtkových svalů budeme kombinovat 2 přístupy: rolování a strečink. Nejlepší je vždy tato kombinace, protože každý ze zmíněných přístupů funguje jinak.

Rolování lýtka: Ve stejné pozici jako je rolování achilovky provedeme rolování válcem (akorát to bude výš – tam, kde je svalové bříško). Nezapomeňte nohu vtáčet a vytáčet, aby se vyrolovala celá plocha svalů. Na manuál o rolování se chystám, tam to bude vysvětleno podrobně.

Protahování lýtka: V lýtku jsou svaly dva – jeden jde přes jeden kloub (kotník) a druhý přes dva klouby (kotník a koleno). Proto se každý protahuje trochu jinak. To „jinak“ znamená natažené vs. pokrčené koleno. Plus nezapomeňte, že je třeba chodidlo také rotovat do stran, jinak budete protahovat pouze středovou část lýtkového svalu. V každé pozici byste měli setrvat po dobu 30 s, já to na videu provádím rychleji, abyste neusnuli. Více o pravidlech strečinku naleznete na blogu ZDE.

Pokud některá pozice netahá, můžete ji přeskočit. Většinou netahavá je rotace chodidla špičkou ven. Pokud tah cítíte, je třeba protahovat i toto.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Jako další možnost je protahování s opřením o zeď a protahování přes podložení přední část chodidla. Cílem protahování je plný rozsah pohybu v kotníku směrem nahoru (srovnejte s druhou stranou).

No vida, jak protahování může být sofistikované. A vy jste si mysleli, že se jen tak od oka protáhnete, haha.

Pokud jste po operaci Achillovy šlachy je třeba důsledně pracovat s jizvou. Masírovat, uvolňovat…

V následujícím článku si vysvětlíme protažení Achillovy šlachy v excentrické kontrakci, což již patří k posilování. Dále si vysvětlíme, jak šlachu a lýtkový sval koordinovat a vhodně posilovat, také se naučíme spirální oporu do chodidla a … třeba se ještě něco najde.

Připomínám, že pokud vaše achilovka protestuje proti plochonoží, kratší končetině, nebo čemukoliv jinému, co jste si mohli přečíst v úvodní části článku, je třeba vyřešit kauzální spouštěč.

Pozor, pokud vás pobolívají obě achilovky (a nezačali jste právě běhat kopečky nebo skákat), plus měli jste (nebo máte) potíže v oblasti zad (noční bolest, ranní tuhost), a nebo jste měli v minulosti zánět oka. V tom případě je vhodné stav konzultovat s praktickým lékařem. Povinně a bezodkladně by jej měli konzultovat všichni, kdo mají v rodině revmatoidní onemocnění. Vyšetření krve pak hodně napoví.

Přestože je potíž „jen“ funkční, je možné, že informace uvedené v tomto článku (i v tom příštím) vám k léčbě stačit nebudou. Nejlepší je totiž navštívit fyzioterapeuta, který vám terapii ušije přímo na míru dle celkového vyšetření vašeho těla. A jsme zase u té kauzality vzniku bolesti.

A to rozhodně nepíšu proto, abyste šli za mnou. Běžte za tím svým, já toho mám moc, chápete.

Kateřina je fyzioterapeutka, lektorka a Hujer (šprt). V roce 2021 se rozhodla, že nakoukne do online světa z druhé strany, a od té doby je tu. Libuje si ve dlouhých souvětích, ve kterých píše čárky na nesprávných místech, má velice konzervativní smýšlení a zvláštní smysl pro humor. Snaží se s tím něco dělat, avšak vzhledem ke svému věku žádá čtenáře, aby si žádné velké naděje nedělali.