horká role

Horká role, aneb to chcete zažít!

Horká role není jídlo, pokud by to snad někoho napadlo. Horká role je způsob hloubkového prohřevu tkání, ke kterému vám bude stačit froté ručník, varná konvice a voda.

Ošetření horkou rolí jsem se naučila ještě jako studentík na výuce týkající se konceptů a metod ve fyzioterapii. Tímto tedy přiznávám, že horkou roli jsem nevymyslela já, ale je to skvělý nápad pana Brüggera – nebo se to aspoň tvrdí. Co to je a k čemu to je?

Víme, že teplo prohřívá tkáně, tím uvolňuje jejich napětí a vede k uvolnění. Teplo je spojeno s relaxací, zlepšením prokrvení a libým pocitem. (Totéž nemohu říci o chladové terapii – i když já k tomu otužování třeba také jednou dorostu.) Koho už někdy bolela záda, ví, že nahřátí může pomoci, avšak horká lázeň může pomoci tak akorát k tomu, že se z té vany dostanete jedině za pomoci svých brachiálně silných bližních. V akutním stavu bolesti zad si na horké koupele prostě dávejte pozor!

Aby bylo prohřátí dokonalé, je třeba, aby bylo intenzivní. Na druhou stranu všichni intuitivně (a někteří i prakticky) víme, že co je horké, to pálí. Jak tedy dostat horkou vodu na kůži, aby prohřála a nepopálila? Voilà, je tu horká role.

Kdy budeme horkou roli dávat ?

U PORUCH POHYBOVÉHO SYSTÉMU

 • při bolestech svalů
 • při stažení svalů (takové trapézy by mohly povídat, ale perfektně pomáhá také třeba na oblast předloktí u tzv. tenisových / golfových loktů)
 • revmatické bolesti (je nutno vyzkoušet, někomu dělá lépe chlad)
 • záněty šlach chronického typu
 • ovlivnění odémů ve tkání (výše již zmiňovaný pan Brügger popisuje tzv. OGE – otoky vytvořené v důsledku opakovaných pohybů)
 • parézy
 • příprava jizev na terapii

U PORUCH DÝCHACÍCH CEST

 • záněty nosních dutin
 • záněty průdušek

a dále u oběhových poruch, chorob trávícího a urologického ústrojí, bolestí břicha typu křečí aj.

A kdy ji nebudeme dávat ?

 • při kožním defektu v místě aplikace
 • při zlomenině v místě aplikace (vysoká teplota zpomaluje hojení kostí, což mi připomíná, že bych vám mohla říct, že za stavu hojení zlomenin v oblasti zápěstí a rukou jste osvobozeni od umývání nádobí)
 • celkové stavy – horečka, zmatenost apod. (fakt netoužíme nahánět někoho, kdo po ošetření netouží, a máchat u toho horkou rolí)
 • obava z terapie (děti, úzkostní lidé apod.)
 • poruchy srdečního typu (zlomené srdce sem nepatří)
 • akutní záněty v místě aplikace
 • pozor u těhotných na začátku a konci těhotenství na aplikaci v oblasti břicha a beder
 • tumory

Pojďme si pěkně zarolovat

Rolovat můžete kde co, třeba válcem svaly – ano, ano, to téma také zpracuji, vydržte – tak sushi rolku, to sice umím taky, ale do fyzioterapie si to příliš nehodí, není-liž pravda. Dnes to však bude o oné bájné horké roli, jak jsem slíbila v úvodu.

Pravidlo 1: Rolování je nutné provést velice pevně – jinak nám horká voda rolí proteče a věřte mi – to opravdu nechcete zažít.

Pravidlo 2: Rolujeme lehce šikmo tak, aby vznikla nálevka, do které, jak již z názvu plyne, budeme vodu nalévat.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Nalévání vody

Nalévání vody má svá pravidla a kdo nechce skončit s brekem opařen, dá si na ně pozor. Naléváme po obvodu a vždy čekáme, až se voda vsákne. Chceme mít navlhčenou cca 1/4 – 1/3 ručníku. Poté vytřepat, ať nezůstane žádná volná voda, která by mohla ošetřovaného opařit!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Návod k aplikaci

Aplikaci provádíme krátkým přikládáním – odborně mu říkáme smetáním. Postupujeme směrem od konců těla k jeho centru, přesněji řečeno k srdci. Přesná technika je uvedena na videu, tedy poučte se a vyzkoušejte. Pokud mohu doporučit, vyzkoušejte si nejdřív aplikaci sami na sobě, ať máte představu o tom, jak to člověk cítí. Je to nejlepší cesta ke správné – řekněme skoro až empatické – aplikaci. Jdeme na to!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

P. S. Pokud použijete horkou roli na trapézy, neručím za to, že ošetřovaný vám blahem slíbí první poslední. (Někdy to bývá spíš to poslední, pokud ten ručník pořádně neutáhnete. Pracujeme s vařící vodou, dávejte si pozor!)

Kateřina je fyzioterapeutka, lektorka a Hujer (šprt). Stále studuje, jezdí na školení a kongresy, věnuje se publikační činnosti a pořád čte. Vloni se rozhodla, že nakoukne do online světa a od té doby se zde pokouší o fyzioterapeutickou osvětu. Se svými dvěma dětmi napsala eBook zdarma s názvem Má mé dítě skoliózu? Najdete jej zde >> a také eBook TOP cviky (nejen) pro skoliotiky 1. a 2. díl Najdete je zde >> Kateřina si libuje ve dlouhých souvětích, ve kterých píše čárky na nesprávných místech, má velice konzervativní smýšlení a zvláštní smysl pro humor. Snaží se s tím něco dělat, avšak vzhledem ke svému věku žádá čtenáře, aby si žádné velké naděje nedělali.