bolest krční páteře

Jak neházet vidle do terapie krční páteře

Házení vidlemi je velice zajímavý sport. A zdá se mi, že v tuzemsku je celkem oblíbený, minimálně mezi některými klienty rehabilitací. Jak souvisí hod tímto nestandardním vrhačským náčiním s bolestí krční páteře? A s bolestí kdekoliv jinde?

V jednom z dřívějších článků se mi povedla taková pěkná formulace: „Pokud je cvičení (záklonů) opomíjená Popelka, kterou tím, že cvičit začneme, změníme v krásnou princeznu, pak ergonomie je královna, která tomu všemu velí.“ Ano ano, můžete cvičit tak krásně, až srdce fyzioterapeuta radostně zaplesá, ale pokud nevyřešíte ergonomii, jako by se (ne)stalo, kromě toho, že jste do toho právě hodili ty zmiňované vidle. A pohádky s vidlemi v hlavní roli na přílišnou oblíbenost právě neaspirují, není-liž pravda.

O cvičení a ležení

Vysvětlíme si to jednoduše. Zásadní je totiž časová osa. Poměřme nyní dobu, po kterou krásně a zodpovědně cvičíte, a dobu, po kterou spíte, nebo sedíte v práci. No, nějak nám to nevychází, že? I když budete cvičit 15 – 20 minut denně a – „kdo z vás to má?“ – stále se výrazně nacházíme pod dobou výše uvedených ne-cvičících (ne)činností. A proto je třeba i tyto řešit.

Bavíme-li se o potížích s krční páteří, pak královna ergonomie pláče většinou nad dvěma situacemi. Zaprvé nad tím, jak sedíte a sledujete monitor/televizi/čtete si/věnujete se ručním pracím/pracujete a zadruhé nad tím, v jaké pozici spíte. A nyní se na to podíváme podrobněji.

Sed

Sed a jeho korekce je náplní tolika zdrojů informací na internetu, že vyjmu z toho jen to podstatné a zbytek nechám na vašem samostudiu. Ostatně něco málo jsme již o tom psali dříve zde na blogu. Pokud se bavíme o krční páteři, nejpodstatnější je, v jaké pozici držíte hlavu. Pokud tedy pracujete na notebooku, jakože pouze na notebooku, tak, „Houstone, máme problém“.

S notebookem se totiž nedá pracovat ergonomicky, ani pokud byste měli tu nejlepší židli na světě. Pokud nebudete mít externí monitor, nebo podložený notebook a externí klávesnici k němu, nepůjde to. A to, ani kdybyste se na hlavu stavěli (nevím sice, jak byste u toho psali na klávesnici, ale vše je možné).

Správná pozice hlavy splňuje parametry, které jsme si uvedli ve článcích o správném držení těla již dříve: Spodina dutiny ústní (= ústní dno) by měla být rovnoběžně s pánevním dnem a hlava by měla být celkově dobře vybalancovaná na krční páteři, pohled tedy směřuje přímo vpřed. Žádný pocit tahu na zadní straně krku, žádné stlačení a omezený dech na přední straně.

Ano, vím o tom, že se nedá sedět stále tak krásně, jak bychom si přáli. Po nějaké době totiž každé tělo určitým způsobem rezignuje a zavěsí se do vazů, protože lidská těla prostě neumí fungovat ve statickém zatížení. V evoluci se se statickým zatížením prostě nepočítalo a takto to dopadlo.

Na druhou stranu – pokud budete mít už výchozí nastavení ergonomicky příšerné, tak si tím šance právě nezvyšujete, což jistě chápete.

Pozn. Pokud je důvodem vašeho chronického předsunu hlavy to, že špatně vidíte, tak si vezměte v práci volno a zajděte si na oční a zařiďte si / vyměňte si brýle. A večer pořád nekoukejte do toho mobilu nebo počítače!

Spánek

Velice ráda spím na boku. Proto také mám polštář, jaký mám. Ono najít dobrý polštář, který vám sedí, je skoro alchymie. Ale kdo se nevzdá, jistě si ten svůj správný najde. Já jej našla a protože je z paměťové pěny a dá se rolovat, jezdí se mnou všude, kde plánuji přespat. Do kufru jej balím jako první.

Na obrázku vlevo vidíme optimální pozici, kdy tejp, který mi dcera nalepila na záda přes trnové výběžky (to jsou ty kostičky, které na páteři vidíme vystupovat), je více méně v rovině.

Prostřední obrázek ukazuje polštář vysoký – tejp se nám ohýbá a poslední obrázek pozice hlavy bez polštáře – možná tomu nevěříte, ale opravdu se můžete setkat s lidmi, kteří jsou přesvědčení, že toto je ta jediná správná a zdravá pozice na spaní. No, proč ne, pokud jim to jejich tělo toleruje. Moje by mi to určitě neodpustilo.

P. S. A nekažte si jinak dokonalou ergonomii a skvělé fyzio cvičení tím, že budete číst /sledovat TV v nevhodné pozici nebo cvičit cokoliv jiného v blbé pozici!

Je to děs! Je to děs!

A ještě jedno post scriptum.

To si takhle jednou po obědě čtete a najednou už nečtete, poněvadž spíte. Ergonomické to není, to přiznávám a s externí zátěží 5,5 kg na břiše už vůbec ne. A víte, jak se pozná, že jste opravdu utahaní (jako kotě)? Když přesto všechno spokojeně odpočíváte. (Fotodokumentaci pro další generace provedla dcera.)

Holt i fyzioterapeuté jsou jen lidi…

Kateřina je fyzioterapeutka, lektorka a Hujer (šprt). V roce 2021 se rozhodla, že nakoukne do online světa z druhé strany, a od té doby je tu. Libuje si ve dlouhých souvětích, ve kterých píše čárky na nesprávných místech, má velice konzervativní smýšlení a zvláštní smysl pro humor. Snaží se s tím něco dělat, avšak vzhledem ke svému věku žádá čtenáře, aby si žádné velké naděje nedělali.