Nestejná délka nohou se vyskytuje častěji, než byste si třeba mysleli. Ono je to s tou délkou totiž trochu zamotané. Ale my si to v následujícím textu rozmotáme, a hned vám bude jasné, proč je vyšetření délky končetin jeden ze standardních testů, které se při kineziologickém rozboru v ordinaci fyzioterapeuta dělají.
V minulém článku jsme si představili kineziologický rozbor. Již víte, že pokud vás trápí tzv. funkční porucha pohybového aparátu (připomínám, že je to stav, kdy něco začne bolet tak nějak samo od sebe), je rozbor ke správné diagnostice stejně důležitý, jako při vaření poklička na hrnec ke snížení spotřeby elektřiny.
V rozboru naprosto běžně provádíme vyšetření délky končetin. Patří to tam a musí to tam být. Protože zjištění tohoto problému může být odpovědí například na otázku, proč vás bolí záda (tolik oblíbené „zablokované esíčko“), nebo třeba koleno. A taky patní ostruha není marná, co myslíte?
Délka končetin může být nestejná z důvodů rozdílné délky kostí (to se stává třeba tak, že si v dětství ošklivě zlomíte nohu a jedna končetina je potom kratší) nebo na základě vrozené nebo vývojem projevované vady (např. skolióza).
Aby bylo jasno – nikdo není na milimetr symetrický, a tělo si s tím většinou nějak poradí. Větší odchylky ale rozhodně vadí. Zejména, pokud jsou získané v dospělosti a adaptace na ně je tudíž nízká. Což může nastat například v situaci, kdy je nutné vyměnit artrózou zničený kloub za kloub umělý a občas se stane, že původní délku nohou se nepodaří zachovat.
O tomto typu nestejné délky nebudu nyní psát, protože ta má jediné řešení. Pokud je rozdíl příliš velký, musí se kratší noha podložit. Ideálně tak, aby se přibližně symetrizovala pozice pánve (pánev v rovině) a stoj na dvou vahách nebyl moc rozjetý. S uvedeným vám poradí na podologii.
Druhým důvodem asymetrie je fakt, že si nestejně dlouhé končetiny sami vytvoříte. Ptáte se jak? Nejčastější způsob je ten, že často sedíte s nohou přes nohu. Upřesňuji – s jednou nohou přes nohu – většinou je to tak, že jedna je „oblíbenější“. Nebo si můžete uvolnit kyčel tím, že často řídíte auto a hodně hluboko zašlapujete spojku. Další příčinou může být asymetrický sport, jako je třeba squash nebo fotbal.
Co často chybí, jsou silné svaly, které pánev stabilizují. Tyto svaly, které mají komplikované označení pelvitrochanterické, mohou funkčně nestejnou délku stabilizovat tak, že o ní nemusíte ani vědět. A asi vás nepřekvapí, že lidé, kteří hodně sedí, mají tyto svaly většinou na dlouhodobé dovolené.
Pokud nevíme, co hledáme, tak složitě. Jak jsem psala na úvod, je to trochu zamotané. Ve stoje se totiž mohou nohy „tvářit“ jako stejně dlouhé a pánev může vypadat v ose. Je to proto, že delší („vytahaná“) kyčel ve stoje zajede do jamky.
Nestejnou délku ale můžeme poznat vleže na zádech. Tento manévr jsem se naučila na kurzu Dornovy metody a používám jej prakticky každodenně.
Při vyšetření je důležité, aby se vyšetřovaný uvolnil, „nepomáhal“ nám a také aby ležel rovně. Pokud si někdo lehne do varianty „rohlík“, tak si ho před vyšetřením hezky zkorigujte.
Při vyšetření sledujeme pozici patních kostí. Pozor, nesledujte přední části chodidla, ty nás v tuto chvíli nezajímají, protože mohou být asymetrické (díky odlišnému postavení kotníků). Sledujeme paty a díváme se na ně shora.
Pokud jsou končetiny nestejně dlouhé, bude jedna pata blíž k nám, než ta druhá. Pokud míníte situaci prozkoumat hodně zblízka, připravte se možný výskyt nelibých olfaktorických vjemů – zejména v létě to může být skoro až apokalyptický zážitek.
O tomto tématu jsme se již bavili, ale je to dávno, to je fakt. Pamatujete si ještě na piriformis syndrom? Tak ve druhém pokračování článku naleznete rady, jak slabé svaly posílit.
A jak je tedy vyšetřit? Zkuste si provést test podřepu na jedné noze. Při správném provedení se na pozici držení těla vlastně nic nezmění – mimo pokrčení kolene. Pokud jsou svaly slabé, změní se toho naopak hodně.
Tak co, už víte, co máte dělat? Pokud máte nestejně dlouhé končetiny, je třeba pokud možno minimalizovat to, co to způsobuje (tedy při sedu s nohou přes nohu končetiny pravidelně střídat), nebo aspoň kompenzovat (je jasné, že pokud máte nesymetrii způsobenou častým řízením auta, tak si asi díky doporučení nepoběžíte hned zítra koupit auto s automatickou převodovkou).
V tom případě musíme co? Kdo odpověděl „cvičit“, dostává zlatého bludišťáka! Cviky k posílení stabilizace kyčlí najdete na blogu například TADY.