ITB titulka

Bolest na vnější straně kolene. ITB forever

Stehenní povázka je taková zapeklitá struktura. Nejen, že už s názvem jsou potíže (vysvětlím dále), s ošetřením jsou potíže (vysvětlím dále) a aby toho nebylo málo, tak s prevencí je to zrovna tak.

Co to je a proč to tam je

Stehenní povázka je pevná vazivová struktura, která se vyskytuje na boční straně stehna. A nejen, že se tam vyskytuje, ona také svůj výskyt mnohdy dává velice intenzivně najevo. Typickým projevem je bolest kolenního kloubu z vnější strany (většinou přímo v místě kloubní štěrbiny – to je místo, kde se koleno ohýbá – na obrázku). Někdy je ale bolest pociťována také na boční straně pánve či kdekoliv v oblasti boční strany stehna.

ITB propojuje pánev a holeň. Funkčně se jedná o pomocný stabilizátor kyčle a kolene. Mimoto je to významná součást fasciálního řetězce, který stabilizuje celou boční stranu těla.

Proč ITB? Toto označení se prostě užívá nejvíce. Pochází z anglického iliotibial band a zjevně se dobře ujalo i v českém prostředí. Aj já to tak hantýruju.

Pokud se setkáte s pojmem iliotibiální trakt či fascia lata, vězte, že je to totéž co ITB. Zato napínač stehenní povázky, či tensor fasciae latae je již něco jiného, co ale s ITB úzce souvisí. Jedná se o malý sval, který se nahoře u pánve upíná do zmíněného ITB a svou činností jej napíná. (Proto ten napínač, chápeme.)

Problémem je, že spousta lidí nemá kyčle stabilní ani tak, aby si zasloužili známku za tři – alias „dobré“ a proto také často dojdou s prosíkem za fyzioterapeutem, aby jejich bolestivému ITB domluvil. Domluva přímo k ITB nepomůže, můžete mi věřit. Ovšem domluva, či spíše promluva do duše majitele zmíněného ITB, to už je něco jiného. Ta pomoci může – pokud povede k činům.

Léčba

Hned na úvod si ujasněme jednu věc – bolestivé ITB nevyřešíte, pokud budete tuto oblast (pouze) rolovat. To obvykle nestačí. Rolování je pouze součást terapie a také ne vždy je to terapie indikovaná. Pokud je totiž struktura přetížená moc, tak tlakovou masáží můžete docílit přesně opačného efektu, než je uvolnění a relaxace. Tak pozor na to.

Když už jsme to nakousli, jak tedy poznat, zda rolovat ano, nebo rolovat ne? Orientujte se dle toho, jak tkáň reaguje – ano, tak je to jednoduché. Pokud dochází k tomu, že počáteční intenzita bolesti se rolováním nesnižuje („nezvyká si to“), je stejná, nebo se dokonce navyšuje (= zhoršuje se to), je to pro vás zvednutý prst ve smyslu, že se právě zřejmě nacházíte v parádní slepé uličce. A pokud nechcete být pionýrem slepých uliček, prosím, couvněte a pozici na válci, kterou jistě máte velice rádi, dočasně opusťte.

(Mimochodem – ukažte mi člověka, který má rád rolování ITB, a já vám ukážu člověka s minimálně lehce masochistickými sklony.)

Kauzální léčba – co je to?

Jako první je třeba zjistit, proč problém nastal. A proto, pokud to s léčbou myslíte vážně, sportujete nebo je prostě vaším cílem problém vyřešit tak, aby pokud možno již nerecidivoval, je potřeba zahájit terapii kauzální – příčinnou. A jak na to, zjistíte jen a pouze kvalitním vyšetřenímkineziologickým rozborem. A většinou to nezjistíte vy sami, ale váš fyzioterapeut.

Pokud to z jakéhokoliv důvodu není možné, zkusíme to střelit na slepo (zázraky ale nečekejte):

  • Za prvé: budeme protahovat nebo masírovat.
  • Za druhé: je třeba vymyslet, co je třeba stabilizovat, aby došlo k tomu, že potíže se nebudou dále zhoršovat.

Protahování / masírování

U strečinku je trochu problém. Ne vždy dosáhneme takového protažení, aby to bylo účinné. Proto je třeba zkusit několik variant a hledat si případně „tu svoji“, kde tah skutečně dobře cítíte. Někdy se to podaří, někdy ne a poté nastupujeme my fyzioterapeuti s ošetřením za pomocí baněk, flossingu, horké role či manuálních měkkých technik.

TOP 3 strečinkové techniky

Varianta 1- obrácený kozáček

V prapodivné pozici – jako je na obrázku – se pokusíme pocitově dostat do tahu na boční straně stehna. Protahované ITB je v tomto případě levé (pro dyspraktiky – to je ta noha dole). V pozici výdrž 20 s, tah by měl ustupovat. Pokud přes veškerou snahu nejste schopni najít pozici, kde by to táhlo, zkusíme přejít na další cvik.

Varianta 2 – protažení ve stoje bokem ke zdi

Protahovanou nohu umístěte křižmo vzad, nakloňte se od ní směrem ke zdi, o zeď se opřete, a přes pohyb pánve hledejte, kde to táhne. Netáhne? Tak vzhůru do dalšího cviku!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Varianta 3 – protažení ve stoje, chodidla v pravém úhlu

Tak toto je fakt divný cvik. Ale mnohdy je to přesně ten cvik, který zabere! V pozici jako na obrázku, jedno chodidlo před druhým v pravém úhlu, napřimte se otočte na stranu nohy, která je vpředu. Zkuste trochu povrtět pánví, a pokud ani teď nejste úspěšní, je třeba ochočit roller.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
V pozici chodidel, jako je na obrázku, budete točit trup směrem vpravo a protahovat tak budete ITB na pravé straně.

TOP 3 rolovací techniky

Varianta 1 – roller ve variantě „jako obvykle“

V pozici vleže na boku umístíme roller pod dolní končetinu, která je vespod. Tu poté nadzvedneme, aby byl efekt maximální. V této pozici rolujeme přes celou boční stranu stehna. Výdrž cca 30 s. Pokud to někde bolí opravdu nepříjemně moc, prozatím toto místo vynechejte. Vše má svůj čas.

Varianta 2 – roller na tyči / muscle stick

Je-li varianta číslo jedna nesnesitelná, zkusíme si ji trochu upravit. A to tak, že ubereme tlaku. Možnosti jsou dvě:

  • roller upgradujeme použitím tyčky od smetáku nebo mopu,
  • použijeme masážní tyč – muscle stick.

Ošetření provádíme přes celou délku povázky, s tlakem směrem centrálně (k srdci), směrem dolů jedeme volně. Masírujeme aspoň 30 s.

Varianta 3 – masakr s rollerem

Masakr s rollerem – jinak snad tento způsob ošetření dle tzv. svalové medicíny ani nelze nazvat. S válcem najedeme do citlivého místa, na kterém se zastavíme s válcem, ale nikoliv s pohybem dolní končetiny, kterou krčíme a natahujeme v kolenním kloubu. Nic pro slabé jedince!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Řešení kauzální příčiny

Jak již bylo napsáno (zapomeňte, co je psáno, to je dáno!), pokud nevyřešíte kauzální spouštěč, většinou se příliš daleko nedostanete. Je třeba vyšetřit a ošetřit to, co problém činí. Někdy je třeba vstoupit do tréninku (technika), sedu s nohou přes nohu (střídat, kompenzovat), stabilizovat kyčle, zlepšit oporu do chodidla… Jojo není to snadné, ale proto máte mít svého fyzioterapeuta, který vás zná, proklepne a nastaví vhodnou terapii.

Zkuste to vnímat tak, že na fyzioterapii je lépe jít preventivně, než s již vytvořeným problémem. Pokud se tedy chystáte začít s novým sportem, zvýšit zátěž ve stávajícím sportu, či prostě jen chcete vědět, jak na tom jste, jde dobré chodit na prevence nejen k praktickému či zubnímu lékaři, ale je dobré občas se ukázat také u nás – fyzioterapeutů.

Kateřina je fyzioterapeutka, lektorka a Hujer (šprt). V roce 2021 se rozhodla, že nakoukne do online světa z druhé strany, a od té doby je tu. Libuje si ve dlouhých souvětích, ve kterých píše čárky na nesprávných místech, má velice konzervativní smýšlení a zvláštní smysl pro humor. Snaží se s tím něco dělat, avšak vzhledem ke svému věku žádá čtenáře, aby si žádné velké naděje nedělali.