Rolování se ve sportu (a fyzioterapii) používá již nějaký ten pátek. A o tom, že těch pátků je již pěkná řada, vypovídá mimo jiné fakt, že na prvním kurzu s tímto tématem jsem byla v roce 2014. A pokud se něco tak dlouho v praxi dělá, tak to asi bude fungovat.
Rolování, neboli válcování, je terapie či kompenzační cvičení s použitím válců. Válec se nemusí nutně používat jen k „masírování“, benefitů má mnohem víc. Ostatně o tématu cvičení core s válcem jsem již v minulosti psala. Článek najdete ZDE.
Obecně tedy válec můžeme použít na:
Nejdůležitější informace je samozřejmě ta, kdy válec používat nesmíme, a to jsou tzv. kontraindikace. Kdo nezná indikace, nemusí být ve svých plánech úspěšný. Kdo nezná kontraindikace, ten si vyloženě koleduje o malér. A věřím, že se shodneme, že po tom nikdo netouží.
Absolutní kontraindikace (bez výjimky):
Pozn. Pokud máte čerstvé zranění ve svalu – např. na zadní straně stehna, tak můžete rolovat vše „kolem“ (lýtka, zadek atd.). Asi víte, že v těle jsou svaly řazeny do řetězců a nejen svaly, ale také fascie; jedná se o svalově-fasciální smyčky. Proto pro zrychlení léčby neuděláte chybu, pokud budete ošetřovat ostatní struktury a čerstvě zraněnému místu dáte klid, který léčí také.
Relativní kontraindikace (jak kdy):
Pokud válec ještě nemáte a uvažujete o koupi, sáhněte po standardním, tj. hladký netvrzený typ, ten totiž využijete nejvíc.
Druhý v řadě je hladký tvrzený typ (např. Blackroll označuje tvrzené válce jako PRO. Jsou o 40 % procent tvrdší a asi o milion procent bolestivější).
Nakonec (po zvyknutí si) můžeme použít válec se vzorkem – pozor, pokud s rolováním nemáte žádnou zkušenost a plánujete jej používat i na to masírování, moc si to s tímto typem neužijete, protože zpočátku, když na rolování ještě nejste zvyklí, to opravdu hodně bolí. Pokud již válec tohoto typu máte a zaplakali byste nad zakoupením, tak oko osušte a na válec hoďte osušku. To půjde.
Pojďme na to od podlahy, a to doslova. Začneme totiž s rolováním chodidel, přejdeme na rolování lýtek, zadní strany stehen, hýždí, uvolníme bedrokyčlostehenní sval, protáhneme záda a namasírujeme šíji. Doplníme o rolování přední strany stehen a ITB (boční strana stehen). To si necháme nakonec, protože pravděpodobně se potom budeme muset nějakou dobu psychicky vzpamatovávat. A tak si řekneme: „To nejlepší nakonec, muhehe!“
Dnes si to nebudeme textově popisovat a doplňovat fotkami, dnes si to dáme ve videu. (Ano, chápete správně, jsem asi tak půl roku pozadu za všemi svými povinnostmi a prostě potřebuji ušetřit čas, kde jen to jde.) Ukázky jsou zkrácené, vy byste měli každý cvik provádět po dobu 20 – 30 s. Snad se někdy rozhoupu i k tomu, natočit přímo něco jako skutečný trénink, tedy celou jednotku. Něco jako „cvičme v rytme“.
Pozn. Rolovat můžete také svaly vnitřní strany stehen, či široké zádové a jiné, ale do toho se dnes pouštět nebudeme. My si dáme to nejdůležitější a tak říkajíc povinné.
Postup rolovaných / protahovaných oblastí (pro přehled):
A na závěr ještě uvedu přehled nejčastějších chyb, abyste neřekli, že jsem vám to neřekla.
Přednáška z Badmintonové konference s tématem rolování je volně ke stažení ZDE.
Rolování zdar!